شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فردا نخستین جلسه کابینه دولت تدبیر و امید:

آغاز به کار ژنرال‌ های تازه تنفس در وزارتخانه‌ ها

danesheroz1 مرداد ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
آغاز به کار ژنرال‌ های تازه تنفس در وزارتخانه‌ ها

دانش روز: فعالیت رسمی اعضای کابینه دولت یازدهم از صبح امروز در وزارتخانه‌های مربوطه رسما آغاز شد. ۱۵ وزیری که شامگاه پنجشنبه از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفتند، از صبح امروز (شنبه) در وزارتخانه های مربوطه حاضر شده و کار خود را در راستای اجرای برنامه ها و اهداف دولت تدبیر و امید و خدمت رسانی به مردم آغاز کردند.

به گزارش دانش روز، فعالیت رسمی اعضای کابینه دولت تدبیر و امید از امروز در حالی رسما آغاز شد که قرار است نخستین جلسه هیات دولت با حضور وزیران جدید فردا(یکشنبه) به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهور تشکیل شود.

تا کنون دو جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی تشکیل شده که در آن وزیران دولت دهم به دلیل رای اعتماد نگرفتن وزیران پیشنهادی رییس جمهور در این جلسات هیات دولت حضور داشتند.

در نخستین جلسه هیات دولت ۱۵ وزیری که از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفتند و سایر اعضای کابینه وارد کار عملی در مورد مسائل کشور خواهند شد.

اما در نخستین جلسه هیات دولت تدبیر و امید با حضور وزیران جدید، وزیران سه وزارتخانه آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فنآوری و ورزش و جوانان به دلیل کسب نکردن رای اعتماد مجلس حضور نخواهند داشت و اگر تا فردا سرپرست های این وزارتخانه های منصوب شوند در این جلسه شرکت می کنند.

حسن روحانی رییس جمهور در مراسم روز تحلیف خود در روز یکشنبه ۱۳ مرداد ماه وزیران پیشنهادی خود را به نمایندگان معرفی کرده بود.

نمایندگان هم پس از یک هفته تحقیق درباره وزیران پیشنهادی، جلسه بررسی رای اعتماد به وزیران پیشنهادی را از دوشنبه گذشته تا پنج شنبه در چهار روز کاری صبح و عصر تشکیل و در نهایت از میان ۱۸ وزیر پیشنهادی به ۱۵ تن از آنها رای اعتماد و به سه تن دیگر اعتماد نکردند.

نحوه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به این روش بود که پس از سخنان ۵ نماینده موافق و ۵ نماینده مخالف درباره کلیت کابینه پیشنهادی،دو نماینده موافق و مخالف برای هر وزیر پیشنهادی به غیر از وزیران دفاع و کشور که مخالفی نداشتند، سخن گفتند. رییس جمهور هم در پایان بررسی صلاحیت ها به دفاع از کابینه پیشنهادی خود پرداخت و رای گیری پس از آن درباره اعضای کابینه به صورت جداگانه برگزار شد.

بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی کابینه یازدهم بر اساس حروف الفبا انجام شد. درمیان ۱۸ وزیر پیشنهادی رییس جمهور تنها برای دو وزیر دفاع و کشور مخالفی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی سخن نگفت و برای ۱۶ وزیر دیگر نمایندگان مخالف و موافق به بیان نظرات خود پرداختند.

از میان وزیران پیشنهادی دولت تدبیر و امید بیژن نامدار زنگنه، محمد رضا نعمت زاده، محمد علی نجفی، محمود حجتی، عباس آخوندی و مصطفی پورمحمدی سابقه حضور در کابینه دولت و اخذ آرای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود داشتند.

که از این میان تنها محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تنها با یک رای کمتر موافق به کسب رای اعتمام مجلس نهم برای دولت یازدهم نشد. نجفی پیش از این چهار بار توانسته بود در دولت های پیشین از مجلس رای اعتماد بگیرد.

جعفرمیلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم و مسعود سلطانی فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان دیگر وزیران پیشنهادی بودند که موفق نشدند از مجلس نهم برای دولت یازدهم رای اعتماد بگیرند و از همراهی دولت تدبیر و امید بازماندند.

در میان وزیران کابینه دولت یازدهم، نامدار زنگنه وزیر نفت تا کنون ۷ بار رای اعتماد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را اخذ کرده است.
نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت نیز تا کنون ۵ بار به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس رفته واعتماد نمایندگان را کسب کرده است.
حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی نیز یک بار به عنوان وزیر جهاد سازندگی و یک بار به عنوان وزیر راه و ترابری در کابینه دولت هفتم و همچنین یک بار به عنوان وزیر جهاد کشاورزی در دولت هشتم و یکبار هم در دولت یازدهم موفق شد از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد.
آخوندی در دولت ششم و پور محمدی در دولت نهم به ترتیب به عنوان وزیر مسکن و وزیر کشور از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفته بودند که در دولت تدبیر و امید هم موفق شدند از مجلس نهم رای اعتماد کسب کنند.

بنابراین وزیران وزارتخانه هایی هم که رای اعتماد نگرفتند از سوی رییس جمهور تا معرفی وزیر جدید به صورت سرپرست اداره خواهند شد که سرپرستان تاکنون معرفی نشده‌اند.

وزیران کابینه پیشنهادی دولت یازدهم به شرح جدول ذیل موفق به کسب رای اعتماد و یاعدم اعتماد از مجلس نهم شدند:

ردیف نام وزیر پیشنهادی نام وزارتخانه مجموع آرای ماخوذه رای موافق رای مخالف رای ممتنع کسب رای اعتماد عدم کسب رای اعتماد
۱ محمدعلی نجفی آموزش و پرورش  ۲۸۴  ۱۴۲  ۱۳۳  ۹  نگرفت
۲  محمود واعظی  ارتباطات  ۲۸۴  ۲۱۸  ۴۵  ۲۰  گرفت
۳  سیدمحمود علوی  اطلاعات  ۲۸۳  ۲۲۷  ۳۸  ۱۸  گرفت
۴  علی طیب‌نیا  اقتصاد  ۲۸۴  ۲۷۴  ۷  ۳  گرفت
۵  محمدجواد ظریف  امور خارجه  ۲۸۱  ۲۳۲  ۳۶  ۱۳  گرفت
 ۶  سید حسن قاضی‌زاده هاشمی  بهداشت  ۲۸۴  ۲۶۰  ۱۸  ۶  گرفت
 ۷  علی ربیعی  کار  ۲۸۴  ۱۶۳  ۱۰۰  ۲۱  گرفت
 ۸  محمود حجتی  جهاد کشاورزی  ۲۸۴  ۱۷۷  ۸۱  ۲۶  گرفت
 ۹  مصطفی پورمحمدی  دادگستری  ۲۸۴  ۲۰۱  ۶۴  ۱۹  گرفت
 ۱۰  حسین دهقان دفاع  ۲۸۴  ۲۶۹  ۱۰  ۵  گرفت
 ۱۱  عباس آخوندی  راه و شهرسازی  ۲۸۴  ۱۵۹  ۱۰۷  ۱۸  گرفت
 ۱۲  محمدرضا نعمت‎زاده  صنعت  ۲۸۳  ۱۹۹  ۶۰  ۲۴  گرفت
 ۱۳  جعفرمیلی منفرد  علوم  ۲۸۲  ۱۰۵  ۱۶۲  ۱۵  نگرفت
 ۱۴  علی جنتی  ارشاد  ۲۸۴  ۲۳۴  ۳۶  ۱۲  گرفت
 ۱۵  عبدالرضارحمانی فضلی کشور  ۲۸۴  ۲۵۶  ۱۹  ۹  گرفت
 ۱۶  بیژن نامدار زنگنه  نفت  ۲۸۳  ۱۶۶  ۱۰۴  ۱۳  گرفت
 ۱۷  حمید چیت‌چیان  نیرو  ۲۸۴  ۲۷۲  ۷  ۵  گرفت
 ۱۸  مسعود سلطانی فر  ورزش وامور جوانان ۲۸۳  ۱۱۷  ۱۴۸  ۱۸  نگرفت

منبع:پانا

شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۲
کد خبر : 51192
بازدیدها: 260

پاسخی بگذارید »