یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ابتلای 14 هزار کودک به تنبلی چشم:

آغاز اجرای طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال

danesheroz1 مهر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
آغاز اجرای طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال

دانش روز: رئیس سازمان بهزیستی کشور از اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در بیش از یک هزار و ۸۰ مهدکودک و پایگاه موقت و سیار خبر داد و گفت‌: اجرای این طرح از فردا آغاز و تا ۳۰ آبانماه ادامه دارد و سال گذشته با انجام این معاینات ۱۴ هزار کودک مبتلابه تنبلی چشم شناسایی و تحت مداوا قرار گرفتند

 به گزارش دانش روز، همایون هاشمی بعد از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح طرح غربالگری تنبلی چشم اظهار داشت: این طرح ۱۷ سال است که در سطح کشور برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: بهترین زمان برای تشخیص و درمان تنبلی چشم بین سن ۳ تا ۶ سال است به طوری که طرح غربالگری تنبلی چشم در سال ۷۴ به صورت پایلوت در بندرعباس برگزار شد و سرانجام در سال ۷۷ طرح اشاره شده در سطح کشور اجرا شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان داشت:‌ خانواده‌ها می‌توانند با کمترین هزینه از ورود نابینایی و کم‌بینایی فرزندانشان جلوگیری کنند، به طوری که در ۱۷ سال گذشته از اجرای طرح ۲۲ میلیون بچه‌ با طرح غربالگری تنبلی چشم شرکت کردند. و از این تعداد ۹۲۲ هزار کودک دارای اختلالات ‌بینایی بوده‌اند که در نهایت تنها ۲۳۶ هزار نفر دچار تنبلی چشم بوده‌اند و در ادامه فرایند درمان این تعداد کودک انجام شده است.

به گفته وی،در سال ۹۱ دو میلیون ۵۰۰ هزار بچه در طرح غربالگری تنبلی چشم شرکت کردند که ۱۴ هزار کودک مبتلا به تنبلی چشم بوده‌اند که تشخیص و در نهایت جهت درمان به مراکز درمانی معرفی شده‌اند.

وی افزود: اجرای طرح بیمه غربالگری یکی از آرزوهای سازمان بهزیستی کشور است که امیدواریم این طرح با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرایی شود.

هاشمی گفت: سال گذشته طرح غربالگری تنبلی چشم ۶۹ درصد از کودکان را تحت پوشش قرار داد که این پوشش در روستاها و مناطق عشایری ۸۰ درصد بود  و قصد داریم این رقم امسال با ۷۲ درصد برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های پیشگیری در حوزه‌های مختلف از جمله آسیب‌های اجتماعی، معلولیت، اعتیاد، منجر به کاهش هزینه‌ها خواهد شد و این درحالی است که سازمان بهزیستی توجه ویژه‌ای را به بخش پیشگیری دارد.

وی ادامه داد: امروزه سازمان بهزیستی برنامه‌های متنوعی را در حوزه پیشگیری از جمله آموزش مهارت‌های زندگی، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از طلاق و همچنین پیشگیری از آسیب‌های نو پدید و … دارد.

وی از رونمایی سامانه عوامل محافظت در حوزه‌های آسیب‌ها خبر داد و گفت:‌بزودی سامانه رونمایی خواهد شد.

هاشمی افزود: سازمان بهزیستی در حال حاضر در حال تدوین لایحه افزایش سهم اجتماعی است که بزودی این رایحه از طریق دولت به مجلس ارسال خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:‌ طرح غربالگری تنبلی چشم از اول تا آخر آبان در بیش از یک هزار و ۸۰ پایگاه موقت، سیار و مهد کودک اجرا خواهد شد و خانواده‌ها بابت هزینه ویزیت مبلغ ۹۰۰ تومان پرداخت می‌کنند.

منبع:مهر

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۲
کد خبر : 68715
بازدیدها: 346

پاسخی بگذارید »