چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آشنایی با خواص درمانی گیاه سنا

danesheroz1 فروردین ۸, ۱۳۹۳ ۰
آشنایی با خواص درمانی گیاه سنا

دانش روز: سنا گیاه دارویی با ارزشی است که با اثر مسهل و ملینی که دارد، به عنوان یک داروی مؤثر برای درمان کوتاه مدت یبوست به کار می رود

 به گزارش دانش روز،  سنا یک گیاه دارویی شناخته شده است که در شمال آفریقا، غرب آسیا و هندوستان به صورت انبوه می روید و استفاده از آن تقریبا به صورت جهانی فراگیر شده است.  
 
این گیاه اولین بار توسط پزشکان عرب در ۹ قرن قبل از میلاد مسیح (ع) استفاده شد.سنا با اثر مسهل و ملینی که دارد، به عنوان یک داروی مؤثر برای درمان کوتاه مدت یبوست به کار می رود.
کاربردهای درمانی
 
قسمت های مورد استفاده: برگ، غلاف دانه ها
اثر مهم: مسهل و ملین
یبوست: سنا در درجه اول برای درمان فوری و کوتاه مدت یبوست به کار می رود و در این مورد، اثرگذاری خوبی نیز دارد. سنا بهتر است که در شب مصرف شود چون مواد مؤثره موجود در برگها و غلاف دانه ی آن باعث تحریک عضلات روده بزرگ شده و معمولا ۶ تا ۸ ساعت بعد منجر به اجابت مزاج می شود.توصیه معمول پزشکان گیاهی این است که سنا را حداکثر تا دو هفته مصرف کنید و اگر بعد از دو هفته هنوز یبوست رفع نشده بود، بایستی به پزشک مراجعه کنید.
 
برای جلوگیری از ابتلا به  سرگیجه، سنا را باید با داروهای آرام‌بخش نظیر بابونه (Chamomilla recutita) رازیانه (Foeniculum vulgare) یا زنجفیل (Zingiber officinalis) استفاده کنید. سنا در دوز مناسب، تقریبا بی خطر بوده و هیچگونه نگرانی درباره مصرف آن وجود ندارد. سنا نه تنها برای مصرف در دوران بارداری و شیردهی مخطری ندارد، بلکه برای درمان یبوست دوران بارداری نیز می تواند مفید باشد.
منبع: شبکه خبری گیاهان دارویی
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۷
کد خبر : 101798
بازدیدها: 211

پاسخی بگذارید »