چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شکل گیری آسیب های اجتماعی جدید در زیر پوست شهر

danesheroz1 تیر ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
شکل گیری آسیب های اجتماعی جدید در زیر پوست شهر

دانش روز: تشکیل زندگی مستقل قبل از ازدواج، زندگی دختران و پسران مجرد زیر یک سقف، مسئله خیانت و دوستی های توأم با روابط جنسی غیر متعهدانه، فرزندان نامشروع و نحوه مواجهه با آن و…، از جمله آسیبهای اجتماعی هستند که به تازگی در زیر پوست شهر مشاهده می شوند

به گزارش دانش روز، مطرح کردن برخی از آسیبهای اجتماعی موضوعاتی که شاید در نگاه اول به نظر آید که جزو مسائل اجتماعی کشور ما نیستند چرا که در زندگی روزمره چندان در مقابل چشمانمان قرار نمی گیرند و البته باید گفت که مسئله کشورهای صنعتی به ویژه از نوعی غربی آن هم نیستند. چرا که این مسائل در کشورهای یادشده از فهرست مسائل اجتماعی خارج شده اند و تقریبا جامعه با آنها کنار آمده و مورد پذیرش اجتماعی قرار گرفته اند.

یکی از آن مسائل، تشکیل زندگی مستقل قبل از ازدواج است. این گروه از جوانان چند سالی کار کرده و درآمد خود را پس انداز و با فراهم شدن زمینه ها، ازدواج می کنند. البته فعلا این نمونه ها بیشتر مختص مردان مجرد است و در بین زنان کمتر دیده می شود. از نظر طبقاتی نیز عمدتا مختص طبقات مرفه جامعه است.

آسیبهای اجتماعی زنجیره وار از دل خود آسیبهای دیگری می آفرینند، برای نمونه می توان به بیکاری اشاره کرد که از دل خود چند یا چندین آسیب اجتماعی تولید می کند. این نوع پدیده های اجتماعی نیز چنین ویژگی دارند. یکی از آنها پدیده همبالینی است. در واقع موضوع دومی که در یکی دو سال اخیر دانشجویان جامعه شناسی نسبت به مطالعه آن علاقه نشان می دهند زندگی پسر و دختر مجردی است که از خانواده جدا شده اند آنها رسما ازدواج نکرده اند اما با هم زندگی می کنند و زندگی مشترک آنان به جز شبکه دوستان شان از پذیرش اجتماعی برخوردار نیست.

مسائل دیگری را نیز می توان نام برد که به تعبیری زیر پوست شهر در حال شکل گیری و گسترش است. مسئله خیانت، دوستی های توام به روابط جنسی غیر متعهدانه، فرزندان نامشروع و نحوه مواجهه با آن و… از آن جمله است.

از نظر جامعه شناسی ندیدن و نگفتن دلیل بر نبودن مسئله اجتماعی نیست. مسائل جدید اجتماعی باید بدون حب و بغض و در چارچوبهای علمی و روشمند بررسی کارشناسی شوند. این موضوعات باید در معرض آشنایی اقشار مختلف اجتماعی قرار گیرند تا بتوان در خصوص آنها به همرأیی نسبی نائل شد.

نگفتن مسائل و فقدان بررسیهای کارشناسی، زمینه رشد آنها را فراهم می کند. نکته دیگر آنکه شناخت زودهنگام مسائل اجتماعی به حل زودهنگام آنان کمک خواهد کرد. اما متأسفانه ما عادت کرده ایم که تا مسأله ای به وضعیت هشدار دهنده نرسیده والبته حادثه ای در خصوص آن رخ نداده و در فضای رسانه ای منتشر نشده باشد نسبت به آن توجه چندانی نشان ندهیم.

نتیجه این رفتار آن است که مسائل کم دامنه و کوچک امروز مسائل جدی فردا می شوند و در آن زمان هم نه اعتبارات و نه نیروی انسانی کافی برای مدیریت صحیح آنها وجود ندارد. نکته سوم و آخر آنکه معمولا در مدیریت تغییرات اجتماعی از سه استراتژی تشویق، تنبیه و تلفیق یاد می شود.

متأسفانه عمدتا شاهدیم که در کشور ما استراتژی تنبیه جلوه بیشتری دارد. قبل از آنکه مباحث کارشناسی و سیاستگذاری توسط اهل فن مطرح شود نهادهای اعمال کننده قوه قهریه در خصوص موضوع با رسانه ها مصاحبه می کنند. برای مثال قبل از آنکه شهرداری ها برنامه هایشان را درباره چهارشنبه سوری مطرح کنند مسئولان نیروی انتظامی یا حتی آتش نشانی ها درباره موضوع هشدار می دهند!

این نوع برخورد اولا مسئله را از سازوکارهای کارشناسی خارج خواهد کرد و دوم اینکه جامعه را به وضعیت کنش و واکنش با نهادهای رسمی وارد خواهد کرد.

مسائل اجتماعی پیچیده اند. مسائل اجتماعی زنجیره وارند. مسائل اجتماعی نیازمند رصد شدن اند. مسائل اجتماعی کوچکِ امروز ممکن است مسائل حاد فردا باشند و این در صورتی است که گفته و دیده نشوند، زودهنگام به آنها توجه نشود و در نهایت آنکه برای مدیریت آنها نخست از قوه قهریه استفاده کنیم.

فردین علیخواه جامعه شناس و استاد دانشگاه      منبع:مهر

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۲
کد خبر : 41308
بازدیدها: 515

پاسخی بگذارید »