دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آسیب‌ ها و تهدیدات اجتماعی ماهواره چیست؟

danesheroz1 بهمن ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
آسیب‌ ها و تهدیدات اجتماعی ماهواره چیست؟

دانش روز: امروزه در میان رسانه‌ های ارتباط جمعی ماهواره‌ ها یکی از ابزارهای اصلی انتقال و گسترش ارزش‌ ها و مفاهیم فرهنگی – اجتماعی است که بینش‌ ها، گرایش‌ ها، رفتار مردم و به طور کلی هویت ملی و ارزشهای جوامع انسانی را تحت‌ تأثیر قرارداده است.

 به گزارش دانش روز، نکته مهم قابل توجه این که تأثیر ماهواره بر افکار، باورها و گرایش‌های انسان بسیار آرام و تدریجی است، به نحوی که خود فرد نیز متوجه این تأثیر و تغییراتی که در رفتار و شخصیت او صورت می‌گیرد نمی‌شود.

 متأسفانه اهداف و نیات گردانندگان شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان چیزی است که کمتر مورد توجه بسیاری از مشاهده‌کنندگان آن قرار می‌گیرد. بسیاری از این شبکه‌ها، تضعیف باورها، اعتقادات و گرایش های دینی را یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌ها برای ایجاد تغییرات اجتماعی و سیاسی در کشورها می‌دانند و بنابراین محتوای برنامه‌های آنان به گونه‌ای است که به صورت پنهان و آشکار اعتقادات دینی و گرایش‌های مذهبی مخاطبان را سست ‌کند.

 آسیب‌ شناسی ماهواره:

 بسیار قابل تأمل است که آنچه تاکنون ما را در برابر تهدیدات و توطئه‌های دشمنانمان مقاوم نگه داشته دین ماست و ماهواره این سرمایه بزرگ را هدف قرار داده است.

 تهاجم فرهنگی دشمن:

 یکی از عوامل گسترش بی‌بندو باری و به فحشا کشاندن جوانان از طریق مسائل جنسی، شبکه‌ها ماهواره‌ای هستند که با برنامه‌ها و آگهی‌های خود و ارائه تصاویر مبتذل و خلاف عفت عمومی و با کم‌رنگ کردن و ایجاد خلل در اعتقادات قشر جوان، در به انحراف کشاندن و بی‌هویت کردن آنان می‌کوشند. از دیگر آسیب‌های ماهواره «پست شدن و فروپاشی بنیان خانواده می‌باشد. این وسیله باعث فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر شده و به طور کلی خیانت، دوستی‌های نادرست و نامتعارف بین زنان و مردان حتی متأهل، روابط نامشروع و … از تبعات ورود ماهواره به جوامع اسلامی است.

 همچنین از جمله آسیب‌های دیگر این ابزار نوین ارتباطی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 -هویت‌شکنی

 -تغییر اخلاق

 -شایعه‌سازی

 -آموزش تفریحات ناسالم به جوانان و نوجوانان و عادی جلوه دادن این تفریحات گناه‌آلود

 -ترویج مدگرایی و ارائه آرایش‌ها و پوشش‌های نابهنجار

 -ترویج فرهنگ برهنگی و لاابالی‌گری

 -تحقیر سنتهای ملی و ایده‌آل جلوه دادن فرهنگ اومانیستی و لذت‌گرایی غرب

 -تحقیر هویت ملی و به فراموشی سپردن ارزش‌های تاریخی و ملی هر جامعه

 بنابراین لازم و ضروری است قبل از استفاده از هر تکنولوژی جدید از آسیب‌ها و پیامدهای آن آگاه شده و اطرافیان به خصوص فرزندان خود را نیز از این جهت آگاهی دهیم، چه اینکه ماهواره وسیله‌ای مرگبار و کشنده و ویرانگر است که بی‌صدا قربانی میگیرد و آثار آن را مشاهده می‌کنیم، احترام به ارزش‌ها و مقدسات تضعیف شده، انواع مزاحمت‌ها، بی‌بند و باریها، بدحجابی‌ها، خیانتها، انواع انحرافات و تجاوزات جنسی، قتل‌، طلاق‌ها، خودکشی‌ها و… که همه در جهت اهداف برنامه‌ها و فیلم‌های ماهواره‌ای است یعنی تخریب اساس و بنیان خانواده و ترویج فرهنگ بی‌قانونی و تهدید ارزشها، تعصب‌زدایی از کانون خانواده و ترویج بی‌تفاوتی نسبت به حریم خانواده.

 راه‌های مقابله با آسیب‌های ماهواره‌ای:

 -تقویت باورهای دین، اعتقادی و اخلاقی

 -حفظ ارزشهای ملی و اسلامی

 -ارتقاء سطح آگاهی و آموزش مهارت‌های زندگی

 -برنامه‌ریزی مناسب برای پر کردن اوقات فراغت، از طریق ورزش و تفریحات سالم

 -ترویج الگوهای رفتاری صحیح در خانواده و جامعه

 -احترام به قوانین و هنجارهای اجتماعی

 -نحوه‌ی صحیح استفاده از این ابزار و بهره‌برداری از جنبه‌های مثبت ماهواره با برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده

 مبادا خانواده‌ی ما نیز جزء خانواده‌های قربانی این ابزار  نوین ارتباطی گردد. فاصله‌ی افراد خانواده از هم زیاد و شیرازه‌ی نظم و انضباط از هم گسیخته، احترام به والدین و دیگر ارزش‌ها و مقدسات تضعیف و بالاخره قربانی بی‌صدای برنامه‌های دهکده‌ی جهانی و تمدن نوین گردیم.

 

نویسنده: حیدرعلی کریمی

منبع: مفاآنلاین

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۲
کد خبر : 94095
بازدیدها: 1,099

پاسخی بگذارید »