یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

غرب از فرصت روحانی استفاده کند:

آسوشیتدپرس: تحریم‌ ایران بی فایده است

danesheroz1 شهریور ۲, ۱۳۹۲ ۰
آسوشیتدپرس: تحریم‌ ایران بی فایده است

دانش روز: آسوشیتدپرس در تحلیلی با ناکارآمد ارزیابی کردن تحریم‌ها علیه ایران به غرب توصیه کرد به‌ جای روی آوردن به گزینه‌های دیگر باید از فرصت ریاست‌جمهوری روحانی استفاده کند

به گزارش دانش روز،  خبرگزاری آسوشیدپرس در گزارشی درباره تحریمهای ایران نوشت: نشانه هایی وجود دارد  که تحریم های بین المللی بر اقتصاد ایران تاثیر گذاشته، اما هنوز هیچ نشانه واضحی برای دستیابی به هدف نهایی غرب در وادار کردن جمهوری اسلامی به متوقف کردن برنامه هسته ای خود وجود ندارد. ایران با وجود تحریمها  احتمالا دارای استقامت اقتصادی کافی برای مقابله با غرب در زمینه هسته ای است.

 “استیو هانکه”، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا در این زمینه می گوید: “آنها می توانند برای یک مدت طولانی اقتصادشان را در حال تعلیق نگه دارند و تحریم ها به عنوان یک عامل بازدارنده برای جاه طلبی های هسته ای  بیهوده است، چرا که همه کارشناسان معتقدند که اینران میتواند در عرض چند سال به توانایی ساخت سلاح هسته ای برسد.”

   بنابر این گزارش، تحریم های ایران در واقع  برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران هستند و اگر شکست بخورند، غرب با گزینه هایی نامناسب باید آنها را کنار بگذارد. ایالات متحده و متحدان آن ممکن است بین پذیرش ایران  مسلح به سلاح هسته ای ایران و یا اقدام نظامی که می تواند به آشفتگی بیشتر در خاور میانه  پرآشوب یکی را انتخاب کنند، البته اقدام نظامی تضمینی برای از بین بردن تاسیسات هسته ای ندارد.

   اما در نقطه مقابل، این نقطه امیدواری وجود دارد که حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران به عنوان یک فرد معتدل، رویکردی آشتی جویانه تر اتخاذ کند شود. روحانی وعده  مبارزه برای رهایی از تحریم ها را داده و همچنین اصرار دارد که به برنامه هسته ای ایران به طور انحصاری برای تولید انرژی و تحقیقات پزشکی است.

   آسوشیتدپرس در ادامه نوشت: محمد جواد ظریف،  وزیر امور خارجه جدید ایران، در یک مصاحبه تلویزیونی  گفت که تحریم ها نمی تواند تهران را مجبور به تغییر سیاست هسته ای خود کنند. ظریف، که انتظار می رود به عنوان مذاکره کننده ارشد گفتگوهای هسته ای با گروه ۱+۵ باشد، همچنین گفت که روحانی در حال ارزیابی روشهای جدید دیپلماسی با غرب است.

  

در گزارشی که در ماه گذشته توسط موسسه “علم و امنیت بین المللی” آمریکا منتشر شده، آمده است که ایران قادر به تولید مقدار کافی اورانیوم با درجه تسلیحاتی تا اواسط سال ۲۰۱۴ خواهد بود و احتمالا در عرض چند هفته می تواند آن چنان سریع به بمب هسته ای دست پیدا کند که حتی  ناظران بین المللی و سازمان های اطلاعاتی غرب نیز ممکن است قادر به شناسایی آن نباشند.

    آسوشیتدپرس در بخشی از این گزارش تلاش کرده تا با بحرانی جلوه دادن وضعیت اقتصادی ایران نشان دهد که تحریم‌ها تاثیر عمیقی در زندگی مردم داشته‌اند. به نوشته این خبرگزاری، تحلیلگران آمریکایی تورم واقعی را در ایران بیش از سالانه ۳۴ درصد می‌دانند و یکی از بزرگ‌ترین ضربات به اقتصاد ایران در ماه فوریه وارد شد که این کشور از دسترسی به درآمدهای نفتی خود محروم شد. بر اساس این تحریم‌ها، واردکنندگان نفت از ایران تنها قادرند پول نفت را به حساب‌های قفل‌شده‌ای واریز کنند که ایران از طریق آنها می‌تواند کالاهای تحریم‌نشده خریداری کند. اگر واردکنندگان نفت از ایران این مساله را رعایت نکنند، از سیستم مالی آمریکا اخراج می‌شوند.

   بر اساس این گزارش، طرفداران تحریم اقتصادی ایران امیدوارند که تحریمها بتوانند رویکرد هسته ای ایران را تغییر دهند. اما تلاش برای تشخیص ابعاد واقعی تاثیر تحریمهای اقتصادی تقریبا غیر ممکن است. منابع خارجی نیز از اطلاعات پراکنده و متناقضی درباره اقتصاد ایران می دهند که این ارقام می تواند به طور مستقل تأیید نمی شوند.

   با این حال، تحلیلگران می گویند که اقتصاد ایران ثابت کرده که برای جبران برخی از تحریم ها به اندازه کافی انعطاف پذیر است. به عنوئان مثال، کاهش ارزش ریال یک مزیت برای ایران شده است که صادرات ارزان تر را برای ایین شکور میسر ساخته و ایران با تنوع صادرات غیر نفتی خود، کمتر متکی به صادرات نفت  شده است.

   “گابریس ایرادیان”، معاون مدیر موسسه مالی بین المللی در آفریقا و گروه خاورمیانه در این زمینه می گوید: اگر قیمت نفت شدیدا کاهش پیدا نکند، ایران می تواند تحریم برای مدتی طولانی تحمل کند.

   وی افزود: به عنوان مثال اگر قیمت نفت  در حدود ۱۰۰ دلار باقی بماند، تحریم های ایران تاثیر منفی دارد و ایران می تواند سالها آنها را تحمل کند،  اگر قیمت نفت زیر ۸۰ دلار برسد، تحریمها می توانند برای ایران دردسر ساز باشند

 

 

 

منبع:دانا

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۵
کد خبر : 53693
بازدیدها: 339

پاسخی بگذارید »