دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آستین هایت را بالا بزن!

danesheroz اسفند ۸, ۱۳۹۱ ۰

حضرت فرمود: هر زنی که در خانه شوهر به قصد مرتب کردن آن، چیزی را جا به جا کند، خداوند به او نظر افکند و هر که خداوند به او نظر افکند، عذابش ندهد

یکی از تشریفات نوروز، آماده سازی منزل برای پذیرایی از مهمانان است. خانه تکانی، رسمی دیرینه است که در استقبال از نوروز، حال و هوای ویژه ای به خود می گیرد. آراستگی فردی و پوشیدن لباس های نو و تمیز از آداب این مراسم باستانی است. می توان به چنین اقداماتی، رنگ معنوی بخشید. با نگاهی به آموزه های دینی در این باره، به ارزشمندی چنین تصمیم پی می بریم:

ارزش خانه تکانی
درباره فضیلت رسیدگی به منزل و جابجایی، روایات متعددی وجود دارد که به برخی از آن اشاره می شود:
امام صادق علیه السّلام می فرماید: «امّ سلمه از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم درباره فضیلت خدمت کردن زنان به شوهرانشان پرسید. آن حضرت فرمود: هر زنی که در خانه شوهر به قصد مرتب کردن آن، چیزی را جا به جا کند، خداوند به او نظر افکند و هر که خداوند به او نظر افکند، عذابش ندهد.

ارزش پاکیزگی
نگاه اسلام به پاکیزگی، نگاه ممتازی است. در کتاب، تاریخ تمدن اسلام و غرب آمده است: در دوره ای که هنوز اروپاییان با حمام آشنا نبودند و بوی بدی از بدن آنها برمی خاست، مسلمانان با خوشبویی و نظافت شناخته می شدند.» روشن است که چنین پیشرفتی در زمینه بهداشت، مرهون تلاش ها و شناخت افزایی پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم و جانشین گرامی ایشان است. با نگاهی به روایات، به جملات تشویقی معصومین دراین باره آشنا می شویم:

پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: «خودتان را با هر وسیله ای که می توانید پاکیزه کنید؛ زیرا خداوند متعال اسلام را بر پایه پاکیزگی بنا کرده است و هرگز به بهشت نرود مگر کسی که پاکیزه باشد.»

پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: «لباس خوب بپوشید و خانه هایتان را آباد کنید تا در میان مردم مانند خالِ رخساره باشید.»

امام صادق علیه السّلام می فرماید: «شستن ظرف و جارو زدن جلو در منزل، باعث جلب روزی می شود».

امام صادق علیه السّلام می فرماید: «خداوند زیبایی و خودآرایی را دوست دارد و بینوایی و فقرنمایی را ناخوش می دارد. هرگاه خداوند به بنده ای نعمتی می دهد، دوست دارد اثر آن را در او ببیند.
گفته شد: چگونه؟
فرمود: لباس تمیز بپوشد، خود را خوشبو کند، خانه اش را گچ کاری کند، جلو در حیاط خود را بروبد، حتی روشن کردن چراغ پیش از غروب خورشید فقر را می برد و روزی را زیاد می کند.»

امام رضا علیه السّلام می فرماید: «پاکیزگی از اخلاق پیامبران است».

کمک به همسر
برخی از آقایان در خانه تکانی سهمی ندارند. همچنین عده ای به بهانه کارهای بیرون، از موهبت کمک به همسر و خدمت به او باز می مانند. با نگاهی به روایات، در می یابیم که همکاری همسران در امور منزل، جایگاه معنوی شایسته ای دارد.

پیامبر گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم می فرمایند: «هرگاه مرد به زن خود آبی بنوشاند، پاداش برد».

آن حضرت در سخنی دیگر فرمودند: «به زن خود خدمت نکند، مگر صدیق یا شهید یا مردی که خداوند خیر دنیا و آخرت او را بخواهد».

و فرمودند: «خدمت کردن به همسر، کفاره گناهان بزرگ است و خشم پروردگار را فرو می نشاند».

منبع: خانه خوبان، ش۴۰-۴۱، ص۳۳-۳۴.

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۹
کد خبر : 8050
بازدیدها: 295

پاسخی بگذارید »