پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وزیر آموزش و پرورش در صحن مجلس

آزمون دانشگاه فرهنگیان برای عدالت است

danesheroz1 خرداد ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
آزمون دانشگاه فرهنگیان برای عدالت است

دانش روز: وزیر آموزش وپرورش با اعلام اینکه همه قوانین مصوب مجلس به صورت صد در صد در این وزارتخانه اجرا شده است، اظهار کرد: بحث مصاحبه و آزمون در دانشگاه فرهنگیان براساس یک حرکت عدالت خواهانه است تا هیچ فردی بدون ضابطه وارد این دانشگاه نشود و همه کسانی که وارد دانشگاه می شوند، از شرایط لازم برخوردار باشند

به گزارش دانش روز، حمیدرضا حاجی بابایی امروز(سه شنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی که برای پاسخ به سوال نماینده تاکستان درباره چگونگی پرداخت معوقات فرهنگیان و نحوه گزینش در دانشگاه فرهنگیان حضور یافته بود، اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان، یکی از خواسته ها و برنامه های مهم و سرنوشت ساز وزارت آموزش وپرورش است که مقام معظم رهبری نیز از همان ابتدای کار بر موضوع تاسیس دانشگاه فرهنگیان تاکید داشتند.

وی ادامه داد: اخیراً نیز که به خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان از دانشگاه فرهنگیان تعریف کردند و تاکیدشان نیز بر این بود که وزارت آموزش وپرورش و همچنین وزارت علوم، به صورت ویژه ای به مسائل دانشگاه فرهنگیان توجه کنند.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به تصویب مصوبه ای از سوی مجلس تحت عنوان تعهد دبیری افزود: تصویب این مصوبه در مجلس، همراهی و پیگیری کمیسیون آموزش و تحقیقات وهمچنین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمک شایانی به آموزش وپرورش در تشکیل دانشگاه فرهنگیان کرد.

حاجی بابایی با بیان اینکه راه اندازی دانشگاه فرهنگیان، با انجام فقط یک سال و نیم کار کارشناسی و در طول سه سال به نتیجه رسید، گفت: ۲۵ هزار نفر با قبولی در آزمون سراسری و مصاحبه تخصصی در بهمن ماه گذشته به عنوان اولین ورودی ها در ۶۴ پردیس دانشگاه فرهنگیان پذیرش شدند.

وی تصریح کرد: خدا را شاکریم که از بین یک میلیون نفر متقاضی آزمون سراسری، ۷۰۰هزار نفر اظهار تمایل کرده بودند که به دانشگاه فرهنگیان بروند.

وزیر آموزش وپرورش اضافه کرد: این نوید را به نمایندگان مجلس و ملت بزرگ ایران می دهم که ۷۹درصد از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان دارای معدل ۱۷ به بالا هستند و بقیه نیز همگی معدلشان از ۱۴ بالاتر است. حاجی بابایی با بیان اینکه ۶هزار نفر از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، از بین معدل ۲۰ ها هستند، گفت: دانش آموزان نخبه وارد دانشگاه فرهنگیان شده اند.

وی با اشاره به حمایت ها و مصوبه های مجلس شورای اسلامی درخصوص راه اندازی دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: براساس مصوبات مجلس، از همان ابتدای کار این ۲۵ هزار دانشجو بورسیه شدند و به استخدام وزارت آموزش وپرورش در آمدند و خوشبختانه دیگر مسائل گوناگون در این زمینه پیش نخواهد آمد.

وزیرآموزش وپرورش با بیان اینکه دانشجوی دانشگاه فرهنگیان باعزت وارد این دانشگاه می شود و بعد از فارغ التحصیلی نیز با عزت در کلاس درس حاضر می شود، افزود: از مجلس و کمیسیون تلفیق و کمیسیون آموزش و تحقیقات به خاطر اعتبار ویژه ای که به دانشگاه فرهنگیان اختصاص دادند، تشکر می کنم.

حاجی بابایی با اشاره به نحوه ادامه کار دانشگاه فرهنگیان گفت: از این پس هر سال دانشگاه فرهنگیان، ۲۵هزار نفر دانشجو پذیرش می کند و از آن طرف نیز ۲۵ هزار نفر خروجی سالانه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سیاست آموزش وپرورش در جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان به سمت منطقه ای شدن پیش می رود، تصریح کرد: از این پس طوری عمل خواهد شد که از مناطق گوناگون کشور در دانشگاه فرهنگیان دانشجو جذب شود، همچنین موضوع رعایت جنسیت نیز مدنظر است.

وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه وزارت آموزش وپرورش ۲ دانشگاه در زیرمجموعه خود دارد، افزود: دانشگاه شیهد رجایی با ۱۲ رشته فنی و حرفه ای، برای دبیری، دانشجو تربیت می کند و دانشگاه فرهنگیان نیز ۱۶ رشته غیر فنی دارد که هرسال ۲۵ هزار دانشجو را در این رشته ها آموزش خواهد داد.

حاجی بابایی با اشاره به بحث مصاحبه و آزمون مربوط به دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: بحث مصاحبه و آزمون در دانشگاه فرهنگیان براساس یک حرکت عدالت خواهانه است تا هیچ فردی بدون ضابطه وارد این دانشگاه نشود و همه کسانی که وارد دانشگاه فرهنگیان می‌شوند، از شرایط لازم برخوردار باشند.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص پرداخت معوقات فرهنگیان و پاداش پایان خدمت بازنشستگان، توضیح داد: هر ساله یکی از مشکلات آموزش و پرورش، پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان است، چرا که در بودجه وزارت آموزش و پرورش ردیف ویژه ای برای این امر در نظر گرفته نشده است و ما همواره برای تامین منایع مالی این بخش با مشکل روبه رو هستیم.

حاجی بابایی ابراز کرد: امسال کمیسیون تلفیق مجلس بودجه ۲۰۰ میلیاردی برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی تصویب کرده است و این بودجه قرار است از طریق فروش سهام تامین شود و امیدواریم با مشکل روبه رو نشود.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: سال گذشته ۸۲۹ هزار نفر از فرهنگیان بازنشسته شدند که میزان پاداش پایان خدمت آن ها معادل ۸۰۰ میلیارد تومان بود که در تعطیلات نوروز ۶۰۰ میلیارد آن یعنی حدود ۷۵ درصد به بازنشستگان پرداخت شد و در حال حاضر هم باقی پاداش ها به تمام استان ها ابلاغ شده و بودجه را دریافت کرده اند و فقط پرداخت آن مانده است.

حاجی بابایی در ادامه در خصوص استخدام معلمان حق التدریس گفت: تاکنون هر مصوبه ای که توسط مجلس به تصویب رسیده، در آموزش و پرورش به صورت صد دردصد به مرحله اجرا در آمده است و در حال حاضر هیچ معلم شرکتی، حق التدریس و یا آموزشیار در آموزش  وپرورش وجود ندارد. البته این قانون شامل حال معلمان مدارس غیرانتفاعی نمی شود، چرا که این مدارس خصوصی هستند و معلمان آن حقوق خود را از وزارت آموزش و پرورش دریافت نمی کنند و کار در این مدارس محسوب نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: در بحث پیش دبستانی نیز ۸ ماه پیش، مجلس مصوبه ای را گذراند که بر اساس آن آموزش و پرورش برای استخدام مربیان پیش دبستانی باید طی دو سال آزمونی برگزار کند و بر اساس نیاز، منطقه، تخصص و جنسیت، نیروهای مورد نیاز خود را استخدام کند و از آن زمان تاکنون ما در حال پیگیری این مصوبه هستیم و در تلاش هستیم این مصوبه در چهار چوب قانونی تا پایان کار دولت دهم انجام شود.

حاجی بابایی همچنان به پرداخت حقوق معلمان مناطق محروم و مرزی اشاره کرد و گفت: مناطق محروم را وزات کشور تعریف می کند و ما بر اساس آن حقوق ها را پرداخت می کنیم و در حال حاضر طبق مصوب دولت تمام روستاها، شهرهای زیر ۱۲ هزار نفر و دهستان های مرزی جزء مناطق محروم هستند و حق محرومیت می گیرند و این در حالی است که در مناطق مرزی علاوه بر حق محرومیت، ۱۰ درصد از حق مناطق محروم را نیز به شکل اضافه دریافت می کنند و حال در این میان عنوان می شود که چرا شهرستان های مرزی حق محرومیت ندارند که این نیازمند قانون است.

وزیر آموزش و پرورش درخصوص بیمه فرهنگیان نیز توضیح داد: بیمه طلایی فرهنگیان دارای اشکالاتی بود از این جمله که هر کارمند باید ۴۰ هزار تومان حق بیمه می داد که ما با رایزنی هایی که صورت دادیم این میزان را به یک سوم کاهش دادیم و حق بیمه به ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت که از این میزان نیمی از آن توسط کارمند و نیمی دیگر از محل رفاهیات آموزش و پرورش پرداخت می شود که در چند ماه گذشته به دلیل کاهش بودجه و تحریم ها، بدهکار میزان سهم آموزش و پرورش بودیم که از اردیبهشت ماه در حال پرداخت بدهی های بیمه هستیم.

وی تاکید کرد: در بیمه طلایی به جز دندانپزشکی تا سقف ۲۰۰ هزار تومان و عینک تا سقف ۵۰ هزار تومان، دیگر هیچ محدودیت و سقفی برای پرداخت خدمات درمانی وجود ندارد و حتی بیماران صعب العلاج نیز هیچ هزینه ای نمی پردازند.

رجب رحمانی، نماینده تاکستان هم در توضیح سوال خود با اشاره به سابقه دوازده ساله همکاری خود با وزیر آموزش و پرورش، اظهار کرد: سوال من نافی تلاش‌های حاجی بابایی نیست، اما فرهنگیان با مشکلاتی دست به گریبان هستند، در حالیکه آنها زیربنای کشور و اساس نظام هستند.

رحمانی در ادامه یادآور شد: البته سوال من از وزیر آموزش و پرورش مربوط به پنج تا شش ماه قبل است و در این فاصله اقداماتی در خصوص بیمه طلایی انجام شده اما کامل نشده است، در حال حاضر بیمه طلایی بازنشستگان تنها برای خود فرد اعمال می‌شود نه خانواده‌اش و در مورد شاغلین هم سهم دولت پرداخت نمی‌شود.

وی خواستار اجرای قانون تامین مسکن فرهنگیان شد و گفت: یک فرهنگی باید بعد از ۳۰ سال بازنشستگی سرپناهی داشته باشد. نماینده مردم تاکستان در مجلس همچنین با اشاره به فقدان وسایل آزمایشگاهی و سیستم گرمایشی و سرمایشی در برخی مدارس مناطق محروم، اظهار کرد: آقای وزیر که اینقدر کار کرده‌اند در مدت باقیمانده هم به استان‌های محروم و مشکلات فرهنگیان و بازنشستگان رسیدگی کنند، انشاءالله بعدها از وجود این بزرگوار استفاده شود.

رحمانی در پایان سخنان خود هم اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر به سوال خود قانع شده است.

منبع : پانا

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۳۳
کد خبر : 28919
بازدیدها: 343

پاسخی بگذارید »