جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آخرین پیام اوباما به ایران چه خواهد بود؟

danesheroz دی ۲۶, ۱۳۹۱ ۰

به گفته این دیپلمات ارشد آمریکایی، اوباما آخرین فرصت و پیشنهاد خود را به ایران ارائه خواهد کرد. این پیشنهاد این است که تهران می تواند برنامه غیرنظامی هسته ای را در چارچوب بسیار محدود دنبال کند

“دنیس راس” مشاور سابق رئیس جمهور آمریکا گفت: اوباما پس از ادای سوگند در ابتدای دوره جدید ریاست جمهوری اش در ماه جاری به ایرانی ها خواهد گفت که در مقابل دو گزینه قرار دارند: حمله نظامی به تاسیسات هسته ای شان یا دست برداشتن از ساخت بمب اتمی.

راس یک سال پیش از سمت مشاور رئیس جمهور آمریکا کناره گیری کرد. او قبل از این سمت های مشاور ویژه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خلیج فارس و کشورهای جنوب غرب آسیا” و “دستیار ویژه اوباما و مدیر ارشد منطقه مرکزی (شامل خاورمیانه، خلیج فارس، افغانستان، پاکستان و جنوب آسیا) در شورای امنیت ملی” را برعهده داشت.

او همچنین پیش بینی کرده است به دلیل تاثیرات بالای اقتصادی و اجتماعی تحریم ها علیه تهران، مقامات ارشد ایرانی و تصمیم گیران اصلی موضوع هسته ای در نهایت مجبور به عقب نشینی و امتیاز دهی خواهند شد.

راس به نقل از اوباما هم گفته است: اگر هم اکنون و در زمان مناسب علیه برنامه هسته ای ایران کاری نکنیم در آینده قادر نخواهیم بود برای توقف برنامه اتمی ایران دست به اقدامی بزنیم.

به گفته مشاور سابق اوباما، سال جاری میلادی به سه دلیل برای برنامه اتمی ایران سالی متفاوت خواهد بود. این دلایل عبارتند از: دست یابی ایران به توانمندی حساس هسته ای، عزم اوباما برای منع ایران از کسب بمب اتمی و شرایط سیاسی اجتماعی ایران که می تواند مقامات عالی این کشور را به تغییر روش خود وادار کند.

وی افزود: اگر در پایان ۲۰۱۳، در ارتباط با برنامه اتمی ایران، تغییری حاصل نشود در این صورت این احتمال قوی وجود دارد که اسرائیلی ها به سرعت علیه برنامه اتمی ایران اقدام خواهند کرد و آمریکا را در برابر یک واقعیت قرار خواهند داد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه الوطن کویت،به گفته این دیپلمات ارشد آمریکایی، اوباما آخرین فرصت و پیشنهاد خود را به ایران ارائه خواهد کرد. این پیشنهاد این است که تهران می تواند برنامه غیرنظامی هسته ای را در چارچوب بسیار محدود دنبال کند. اوباما قصد دارد به ایران و جهان نشان دهد که بیش از توان خود برای این مسئله تلاش کرده است.

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۱ - ۱۸:۳۴
کد خبر : 4224
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »