جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آخرین وقایع انتخاباتی در هفته ای که گذشت

danesheroz فروردین ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
آخرین وقایع انتخاباتی در هفته ای که گذشت

وقایع انتخاباتی تا روز گذشته به شرح زیر است

علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی عصر پنج شنبه در همایش «هفتمین رئیس‌جمهور در مسیر پیشرفت مقاومت و عدالت» که از سوی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهارداشت: انتخابات ریاست جمهوری یک فرصت بسیار بزرگ برای تحول در کشور است؛ هرچند که مخالفان و دشمنان نگاه تهدیدی به این موضوع دارند اما ما نیز یک نگاه فرصتی به انتخابات داریم.
زاکانی که نامش به عنوانی یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری مطرح است ضمن خبر دادن ازدیدار مشترک با سعید جلیلی، گفت: “در این جلسه مشترک دغدغه‌های گفتمانی نوع نگاه به جامعه و اولویت‌ها را ذکر کردیم و با توجه به شناختی که داشتم دغدغه‌های ما کاملاً با یکدیگر منطبق بود.”
نام سعید جلیلی نیز در کنار کامران باقری لنکرانی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جبهه پایداری٬ نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی مطرح شده است.

آقای زاکانی ٬ درباره ائتلاف احتمالی خود با سعید جلیلی گفت که در صورت تشکیل٬ “این ائتلاف اساسی پایبند به ارزش‌های اسلام بوده و خود را قائل به خدمت به مردم می‌کند.”

معاون سابق رییس جمهور نیز کاندیدا می شود
صادق واعظ زاده نیز که از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ معاون علمی محمود احمدی نژاد بود، اعلام کرد که بدون وابستگی به هیچ گروه و جریانی یکی از نامزدهای احتمالی خواهد شد و در صورت تصمیم گیری نهایی”مستقل” از هر حزب و گروهی در انتخابات نامزد می شود.

واعظ زاده گفت: “دولت زمانی می‌تواند مستقل باشد که تشکیل‌دهندگان آن تفکر مستقل داشته باشند، من باند نداشته و دسته و حزب ندارم، من از همه نیروهایی که به اصولی که من معتقد هستم، اعتقاد داشته باشند در تیم اجرایی خود استفاده می‌کنم.”

او گفته است که “دولت مقتدر” اعتقاد دارد و از نظر او “دولت مقتدر دولتی است که بازیگری و بازیگردانی نکند و مدیریت عالی را انجام دهد مثل فدراسیون فوتبال که نباید خودش تیمی داشته باشد”.
واعظ زاده در دوره جدید به عضویت حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

او که استاد دانشگاه است در نخستین دولت محمود احمدی نژاد٬ معاونت علمی او را عهده دار بود اما در سال ۱۳۸۸ از این سمت کناره گیری کرد.

‘سلام خاتمی’ فیلتر شد
وبسایتی که برای دعوت از محمد خاتمی جهت نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری آغاز به کار کرده بود٬ فیلتر شد.

وبسایت آفتاب صبح امید از فیلتر شدن سایت www.salamkhatami.com که برای جمع آوری امضا در حمایت از کاندیداتوری محمد خاتمی تشکیل شده بود، خبر داد. این وبسایت تنها ۸ روز فعالیت داشت.

همچنین سایت اطلاع رسانی www.salamkhatami.org که به منظور پوشش اخبار مرتبط با کاندیداتوری محمد خاتمی و با انتشار بیانیه ستاد جوانان اصلاح طلب آغاز به کار کرده بود، بعد از ۴ روز،” فیلتر شد.

هنوز محمد خاتمی٬ رئیس جمهور پیشین ایران نظر قطعی خود را در خصوص نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری اعلام نکرده است.

دیدگاه های مقام معظم رهبری منتشر می شود
دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای (KHAMENEI.IR) نوشته است که در صفحه ویژه انتخابات “دیدگاههای” مقام معظم رهبری را پیرامون انتخابات منتشر خواهد کرد.

سخنان و دیدگاههای رهبر معظم انقلاب قرار است در “قالب‌های مختلفی مانند “مجموعه توصیه‌های انتخاباتی”، “کتابچه‌های گزیده بیانات موضوعی”، “پیامک” تا زمان انتخابات بر روی این درگاه اینترنتی منتشر شود.

این صفحه حاوی کتابچه‌ای شانزده صفحه‌ای با عنوان “اصول رقابت سیاسی – کتابچه اول” است که گزیده هایی از سخنان آیت الله خامنه ای در مناسبت های مختلف را شامل می شود.

در متن گزارش انتشار این صفحه نیز تاکید شده است که “مجموعه توصیه های انتخاباتی رهبر انقلاب” تا زمان انتخابات به مرور منتشر خواهد شد.

دیدار ولایتی با شخصیت های دینی اصفهان
علی اکبر ولایتی برای دیدار با شخصیت های دینی اصفهان در این شهر به سر می برد.

ولایتی٬ یکی از نامزدهای احتمالی اصولگرایان در قالب ائتلاف ۱+۲ است که در این ائتلاف او با دو چهره دیگر حضور دارند و قرار بر این شده است که از این ائتلاف تنها یک نفر کاندیدا شود و دو نفر دیگر از کاندیداتوری وی حمایت کنند. علی اکبر ولایتی٬ وزیر پیشین امورخارجه٬ غلامعلی حداد عادل٬ نماینده مجلس و محمد باقر قالیباف٬ شهردار تهران اعضای این ائتلاف ۳نفره را تشکیل می دهند.

ولایتی که برای دیدار با شخصیت های دینی اصفهان در این شهر به سر می برد٬ گفت: “این ائتلاف هیچ‌گونه رقابت و یا مناظره‌ای با یکدیگر نخواهند داشت بلکه هر کدام ضلعی از مثلث را تشکیل می‌دهیم و مکمل و تقویت‌کننده یکدیگر هستیم که نوعی جدید از تبلیغات انتخاباتی است.”

همچنین حسین مظفر٬ رئیس ستاد انتخاباتی این ائتلاف گفت که هر سه عضو این ائتلاف برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند.

ولایتی در این باره گفت: “قرار ما این است که هر سه نفر ثبت‌نام کنیم تا بتوانیم از امکانات پس از ثبت‌نام و تایید صلاحیت نهایی برای اطلاع‌رسانی تبلیغات استفاده کنیم.”

عده ای از شخصیت های مطرح اصولگرایان از این ائتلاف خواسته اند که بر سر انتخاب نامزدی واحد با ائتلاف پنجگانه اصولگرایان به توافق برسند.

باقری‌لنکرانی: همایش دولت٬ فرش قرمز پهن کردن برای برخی افراد است

کامران باقری لنکرانی که در دولت نهم، وزیر بهداشت بود، یکی دیگر از نامزدهای احتمالی این دوره از انتخابات ریسات جمهوری است. او همایش بزرگ ورزشگاه آزادی را ٬ “مدال دادن و فرش قرمز پهن کردن برای برخی افراد” عنوان کرده بود.

او با انتقاد از برگزاری چنین همایشی گفت: “ما در شرایطی هستیم که تحریم سنگینی را تحمل می‌کنیم و هر نوع مخارجی که دولت متحمل می‌شود باید مخارجی باشد که به نوعی با منافع ملی ارتباط داشته باشد و مردم بویژه اقشار ضعیف از آن بهره‌مند شوند.”

باقری افزود: “کاندیدایی که در صحنه‌های خدمت‌رسانی حضور چشمگیری نداشته است و عمدتا در سفرهای خارجی، تشریفات، کنفرانس‌های مطبوعاتی و عرصه‌هایی که کمتر با خدمت‌رسانی به مردم تحت فشار مربوط بوده، همراهی کرده است.”

باهنر: بیشترین رای را من دارم

محمدرضا باهنر٬ نایب رئیس مجلس ایران و از نامزدهای احتمالی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری اعتقاد دارد که نظرسنجی ها حاکی از بیشتر بودن تعداد آرای او در برابر سایر اعضای ائتلاف ۵+۱ است. او همچنین گفته است که انتخابات بین سه قطب اصولگرایان٬ اصلاح طلبان و کاندیدای مورد حمایت دولت برگزار می شود و اصولگرایان باید تا پیش از ثبت نام بر سر نامزد واحدی توافق کنند.

باهنر تعدد کاندیداهای اصولگرا را موجب “نارضایتی و نگرانی بجای بزرگان و جامعه اصولگرایی” می داند.

او گفت: “اگرچه تنوع می‌تواند فرصت باشد، اما تجربه سی ساله من نشان می‌دهد اگر تا پیش از انتخابات به توافق نرسیم و نامزد واحدی معرفی نکنیم، پس از ثبت نام کار بسیار سخت‌تر خواهد بود و اگر خود کاندیدا با کناره گیری موافقت نماید این اطرافیان و ستادهای انتخاباتی خواهند بود که مانع خواهند شد.”
او گفت: “پیشنهاد ما به ائتلاف ۱+۲ و سایر دوستان همچون جبهه پایداری و محسن رضایی نیز همین است که تا پیش از ثبت نام به کاندیدای واحد برسند تا مبادا از ناحیه تعدد کاندیدا مجموعه اصولگرایان ضربه بخورند.”

ائتلاف پنجگانه٬ ائتلاف ۱+۲ ٬ جبهه پایداری و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی از گروه های اصلی اصولگرایان هستند که هر کدام جداگانه نامزدهای احتمالی خود را معرفی کرده اند.

چند چهره اصولگرا از جمله محسن رضایی٬ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی فلاحیان٬ وزیر پیشین اطلاعات نیز به صورت منفرد آمادگی خود را برای نامزدی انتخابات اعلام کرده اند.

رئیس ستاد انتخاباتی “ائتلاف برای پیشرفت” (۱+۲)هم گفت که هر سه عضو این ائتلاف برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند.

یک زن، رییس بانک مرکزی دولت رضایی خواهد شد
همچنین محسن رضایی با حضور در دانشگاه سراسری ارومیه از اهداف اقتصادی خود سخن گفت. وی در خصوص انتخاب رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در کابینه خود، گفت: برای بانک مرکزی یکی از خانم‌های اقتصاددان را رئیس انتخاب خواهم کرد و وزیر اقتصاد هم از بین افراد باتجربه و البته اقتصاددان انتخاب خواهد شد که بعداً اعلام می‌کنم.

وی در خصوص هدفمندی یارانه‌ها، یادآور شد: این مسیری که آغاز شده را ادامه می‌دهیم و اگر مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود، باز تورم بالا خواهد رفت که برنامه‌ریزی کردم تا پرداخت این ۴۵ هزار تومان را به مردم ادامه دهم و با آغاز فاز دوم ۶۵ هزار تومان به حساب مردم واریز می‌کنیم، اما تا شش ماه قابل برداشت نخواهد بود و در پایان شش ماه به همراه سود دریافتی از طریق بانک قابل برداشت می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام متذکر شد: یارانه سومی برای انجام فعالیت‌های کشاورزی درنظر می‌گیریم، یعنی اگر کشاورزی بخواهد، کشاورزی مکانیزه انجام دهد، یارانه به وی تعلق خواهد گرفت.
رضایی گفت: بنگاه‌های جدیدالتأسیس را مجبور می‌کنیم که از پنج نفر استخدامی، یک نفر آن‌ها دانشجو باشد، در غیر اینصورت به آن‌ها مجوز فعالیت صادر نخواهیم کرد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر شورای نگهبان صلاحیت شما را تأیید نکرد، چه عکس‌العملی نشان خواهید داد؟ اذعان داشت: از دبیر شورای نگهبان بعید ‌نیست، اما ما با ایشان رفیق هستیم.

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۷
کد خبر : 12336
بازدیدها: 237

پاسخی بگذارید »