یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آخرین نفس پهلوی‌ ها

danesheroz1 بهمن ۲۲, ۱۳۹۲ ۰
آخرین نفس پهلوی‌ ها

دانش روز: روز ۲۲ بهمن بود که دیگر رژیم پهلوی به آخرین نفس خود رسید

به گزارش دانش روز، واحدهای نظامی چند شهر، از جمله لشگر زرهی قزوین، به سوی تهران روانه شدند. مردم، جاده تهران ـ کرج را به منظور جلوگیری از ورود واحدهای نظامی، مسدود کردند. نبرد شدید مردم با نیروی گارد در خیابان‌های تهران شدت بیشتری پیدا کرد و پزشکی قانونی پر از شهدایی شد که در چند روز اخیر کشته و شناسایی نشده‌ بودند.

مردم تا ۲۲بهمن ۵۷ توانسته بودند تسلیحات ارتش، زندان اوین، ساواک سلطنت آباد، مجلس‌های سنا و شورا،‌ رادیو و تلویزیون، نخست وزیری، ژاندارمری و شهربانی را تصرف کنند. نصیری، رییس ساواک، سالار جاف، قاتل مردم کردستان و سپهبد رحیمی، توسط مردم بازداشت شدند و سپهبد بدره‌ای، فرمانده نیروی زمینی، محمد امین و بیگلری، جانشین فرماندگان گارد، به هلاکت رسیدند.

فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش با حضور در خدمت امام خمینی، استعفای خود را تقدیم کردند. با مراجعه به منزل امام، گروه‌های مسلح پشتیبانی خود را از امام اعلام کردند.

همه به امام پیوستند

امام به دنبال سقوط نهادهای اصلی رژیم و عقب‌نشینی ارتش از مردم خواستند که آرامش و نظم را مجددا برقرار کنند. رییس ستاد شهربانی به کلانتری‌ها گفته بود مقاومت نکنند؛ در حالی که این خلاف دستور بود. اعزام نیروهای زبده کمکی برای افسران محاصره شده در مسلسل‌سازی به خاطر تمرد آنها بی‌نتیجه ماند. سربازان به طور دسته جمعی فرار می‌کردند و بدون اجازه به پادگان‌ها بر‌می گشتند.

نیروهای زرهی به علت سد شدن راه آنها توسط مردم و تیر خوردن سرلشکر ریاحی، موفق به کار نشدند. نیروی هوایی به علت پیوستن افسران و همافران به مردم، قدرت انجام پرواز نداشت. بی‌نظمی عمومی، نافرمانی و اعلام همبستگی افسران عالی رتبه با کمیته امام همه گیر شده بود.

و بلاخره انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام، نظام دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی را سرنگون کرد.

امام خمینی در پیام دیگری خطاب به مردم گفتند:

توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است. دشمن از انواع وسایل و دسایس بهره‌مند است و توطئه‌ها در کمین است. تنها هوشیاری و انضباط انقلابی و اطاعت از فرمان‌های رهبری و دولت موقت اسلامی است که توطئه‌ها را نقش بر آب می‌سازد… با دولت موقت اسلامی همکاری نمایید تا با حول و قوه الهی هر چه زودتر با همکاری یکدیگر ایران اسلامی آباد و آزاد را مورد غبطه جهانیان بسازیم.

مهندس بازرگان هم در یک نطق تلویزیونی، ضمن تشکر از آحاد مختلف مردم و خصوصا از اعلام بی‌طرفی ارتش در مسائل سیاسی گفت: تیمسار قره‌باغی در ملاقات حضوری، همکاری خود را با دولت موقت اینجانب اظهار نموده است. از سوی حضرات آیات مرعشی نجفی و شیرازی، اعلامیه‌های جداگانه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر گردید و پیروزی انقلاب اسلامی تبریک گفته شد.

انقلاب آمریکایی‌ها را گیج کرد

پس از سقوط رژیم سلطنتی، همافران نیروی هوایی که در حرکت نظامی مردم نقش مهمی داشتند‌، از همکاری و مدد رسانی به موقع مردم تشکر کردند. به مناسبت سقوط رژیم شاه، از سوی یاسر عرفات پیام تبریکی خطاب به امام فرستاده شد. خسرو قشقایی ضمن ملاقات با امام، از دولت بازرگان پشتیبانی کرد. آیت‌الله خویی با ارسال تلگرافی برای امام، ورود ایشان را به ایران تبریک گفت.

حمایت گسترده از دولت بازرگان در شهرهای مختلف کشور ادامه دارد و در همه شهرها و بخش‌های کشور، مردم با رهبری روحانیان مبارز محلی، مراکز اداری و دولتی مانند شهربانی، ساواک، استانداری‌، فرمانداری و غیره را به تصرف خود در می‌آورند و کمیته‌های مسلح انقلابی تشکیل می‌دهند. وقایع انقلاب آن قدر سریع بود که حتی مقامات آمریکایی در آخرین روزها نمی‌دانستند انقلاب پیروز شده است. اتاق عملیات کاخ سفید از طرف برژینسکی، تلفنی از سالیوان می‌پرسید: آیا هنوز اماکن کودتا وجود دارد؟

منبع:مهر
سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۰
کد خبر : 93044
بازدیدها: 469

پاسخی بگذارید »