شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آخرین آمار رتبه ایران در فناوریهای نوین

danesheroz بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
آخرین آمار رتبه ایران در فناوریهای نوین

دانش روز : رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) با اشاره به پیشرفت ایران در فناوریهای نوین از رتبه اول کشورمان در حوزه هوافضا و رتبه دوم در حوزه سلولهای بنیادی خبر داد

به گزارش دانش روز ، دکتر جعفر مهراد با بیان اینکه تلاش دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور بر آن است که در تربیت دانشجویان در رشته های مختلف و انجام فعالیت های تحقیقاتی کیفیت لازم را که از استانداردهای بین المللی برخوردار باشد مورد توجه قرار دهند به پیشرفت های حاصل در برخی از رشته های فناوری های نوین اشاره کرد و گفت: ایران در رشته سلول های بنیادی فعالیت های در خور توجهی دارد. دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از جمله پژوهشگاه رویان و شعبات آن در حالیکه اقدامات موثری را در زمینه تحقیقات کاربردی آغاز کرده اند، مقالات مهمی را نیز در مجلات معتبر بین المللی چاپ می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ایران در رشته سلول های بنیادی براساس داده های اسکوپوس ۱۱۹۰ مدرک تولید کرده که از این نظر رتبه ۲۸ جهان و مقام دوم منطقه را در اختیار دارد.

دکتر مهراد گفت: کشورهای آمریکا، ژاپن، چین، آلمان و انگلستان کشورهایی هستند که در این زمینه جایگاه ممتازی را به خود اختصاص داده اند. این کشورها به ترتیب، ۸۱۳۷۰ مدرک ، ۲۱۹۷۹ مدرک ، ۱۹۷۰ مدرک ، ۱۸۸۴۰ مدرک و ۱۵۵۳۷ مدرک تولیدکرده اند.

به گفته وی در این حوزه ترکیه فعلا مقام اول منطقه و کشورهای اسلامی، و کشورهای مالزی و مصر و لبنان نیز رتبه های سوم، چهارم و پنجم را در جمع کشورهای اسلامی و منطقه در اختیار دارند.

سرپرست ISC در بحث هوا فضا گفت: موقعیت ما در هوا فضا بسیار ممتاز است و این نکته ای است که می توانم از آن به عنوان رشته ای نام ببرم که فعالیت دانشمندان ایرانی در پرتو دانش بومی رشد قابل توجهی یافته است.

دکتر مهراد گفت: گرچه آمریکا، چین، انگلستان، فرانسه و کانادا ۵ کشور برتر رشته هوا فضا در دنیا محسوب می شوند، اما رتبه ایران نیز که جایگاه ۱۹ تولید علم را در رشته هوا فضا به خود اختصاص داده است حائز اهیت است.

وی ادامه داد: ایران با تولید ۱۶۹ مدرک در بین کشورهای اسلامی و منطقه مقام نخست را در اختیار دارد. بعد از ایران کشورهای ترکیه، مصر، عربستان سعودی و پاکستان قرار دارند.

مهراد گفت: بیوتکنولوژی نیز رشته ای است که ایران در این حوزه در جمع کشورهای منطقه و نیز کشورهای اسلامی مقام برتری را بدست آورده است؛ رتبه ایران با تولید ۴۷۰ مدرک در بین کشورهای اسلامی در این زمینه اول و در دنیا در بین تمام کشورهای جهان ۲۳ است.

وی افزود: ۵ رتبه اول تولید علم جهان در رشته بیوتکنولوژی به ترتیب به آمریکا (۱۲۳۰۴ مدرک)، چین (۴۷۸۶ مدرک)، ژاپن (۴۰۰۲ مدرک)، آلمان (۳۵۴۴ مدرک) کره جنوبی (۳۴۶۱ مدرک) تعلق دارد. در بین کشورهای اسلامی و منطقه بعد از جمهوری اسلامی ایران که مقام اول را در رشته بیوتکنولوژی در دست دارد کشورهای ترکیه با ۴۵۱ مدرک ، مالزی با ۳۴۶ مدرک ، سنگاپور با ۲۸۴ مدرک و مصر با ۱۹۰ مدرک قرار دارد.

 

مرجع : خبرگزاری مهر

چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۸
کد خبر : 91722
بازدیدها: 210

پاسخی بگذارید »