چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آخرین آمار ایدز در ایران اعلام شد

danesheroz1 مرداد ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
آخرین آمار ایدز در ایران اعلام شد

دانش روز: گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS تا پایان بهار ۱۳۹۲ در کشور اعلام شد

به گزارش دانش روز، بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاههای علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی، تا تاریخ اول تیر ماه ۱۳۹۲ مجموعاً ۲۶ هزار و ۵۵۶ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده اند که ۸۹.۶ درصد آنان را مردان و ۱۰.۴ درصد را زنان تشکیل می دهند. بر اساس اعلام اداره ایدز وزارت بهداشت، تاکنون ۴ هزار ۷۹۶ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۵ هزار و ۳۴۵ نفر از افراد مبتلا فوت کرده اند. ۴۶.۱ درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴ – ۲۵ سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروههای سنی را به خود اختصاص می دهند.

بر اساس این گزارش علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تا کنون در کشور به ثبت رسیده است به ترتیب تزریق با وسایل مشترک در مصرف کنندگان مواد ۶۸.۴ درصد، رابطه جنسی ۱۲.۳ درصد،دریافت خون وفرآورده های خونی ۰.۹ درصد و انتقال از مادر به کودک ۱.۲ درصد بوده است. همچنین راه انتقال در ۱۷.۱ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

بنابراین گزارش، در مقایسه این آمار با موارد مشابه که در سال ۱۳۹۱ گزارش شده است،اعتیاد تزریقی ۵۲.۲ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۳.۲ درصد، و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳.۳ را تشکیل داده است. در ۱۱.۳ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده های خونی گزارش نشده است.

منبع: مهر

چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۰
کد خبر : 47820
بازدیدها: 335

پاسخی بگذارید »