پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز:

آتشنشان، جستجوگر زندگی میان آتش و …

danesheroz1 مهر ۷, ۱۳۹۲ ۰
آتشنشان، جستجوگر زندگی میان آتش و …

دانش روز: شغلی که با اضطراب، شیرینی، تلخی و تاسف همراه است و مهر به زندگی انسانها در تلاش و پشتکار خستگی ناپذیر آن نمایان است. عباس مولابیگی آتشنشان کرجی که در روز آتشنشانی و ایمنی با خبرنگار دانش روز از این شغل می گوید:

به گزارش دانش روز، امروز ۷ مهرماه روز ایمنی و آتشنشانی نامگذاری شده، به این بهانه همراه شدیم با یکی از آتشنشانان کرجی که در این عرصه به مردم خدمت می کند

آقای مولابیگی در ابتدا خودتان را برای ما معرفی کنید:

عباس مولابیگی،آتشنشان منطقه ۱ عملیاتی – ایستگاه شماره ۱۱۲ در کرج، آزادگان، بعثت  می باشم

از چه سالی در این سازمان مشغول به خدمت می باشید:

از سال ۸۱ در سازمان آتشنشانی کرج مشغول به خدمت شده و بسیار هم از این شغل راضی هستم.

اگربه کودکی بازگردید بازهم این شغل را انتخاب می کنید:

بله، یقینا این شغل را انتخاب می کنم چون از اینکه در خدمت مردم هستم خرسندم و به شغلم عشق می ورزم.

از خانواه تان برای ما بگویید:

متاهل بوده و داری دو فرزند ۳ و ۴ ساله  می باشم

خانواده شما از شغلی که دارید رضایت دارند:

در این زمینه باید از همسرم سوال شود اما همسرم نسبت به شغلم رضایت دارد و اکثر مسئولیت های زندگی را به تنهایی به دوش میکشد. فرزند بزرگترم هم در مهد کودک یا هر جمعی که حضور می یابد شغل پدرش را عنوان می کند و بسیار حرفه اتشنشانی را دوست دارد و می گوید دوست دارد که در اینده آتتشنشان شود.

از شرایط کاری تان بگویید و این که در روز چند ساعت خدمت رسانی می کنید:

به طبع حرفه ای که دارم ۲۴ ساعت در حال خدمت رسانی به مردم هستیم و نسبت به مردم احساس مسئولیت صد در صدی داریم. هرباری که به ما ماموریتی اعلام می شود با آگاهی قبلی که از منطقه مذکور و اطلاعات آن اعزام می شویم. بهرحال شبانه روز در حال خدمت می باشیم و به نوعی هر لحظه ممکن است به دلیل یک حادثه ماموریتی به ما محول شود.

دیدگاه مردم نسبت به شما چیست و آیا شده که  دیر به محل حادثه برسید:

متاسفانه بین مردم جا افتاده که آتشنشان باید همه چیز را تمام کند و همه چیز بر عهده آتشنشان است امام اینگونه نیست. بر فرض مثال اگرخانه ای آتش بگیرد حضور آتشنشان در جلوگیری از گسترش آتش سوزی به جاهای دیگر موثر است. این نکته صحیح است که هم ما و هم فرد حادثه دیده ناراحت شود اما این مهم نباید فراموش شود که آتشنشان  از گسترش حادثه جلوگیری می کند و نقشی در بوجود آمدن حادثه نداشته است. در بحث دیر رسیدن هم باید بگویم ما همیشه نزدیک ترین راه را برای رسیدن به محل حادثه در نظر می گیریرم و به تمامی راه ها آشنایی داریم و هرباری که ماموریتی پیش می آید با در نظرگرفتن نوع حادثه مثلا گیر کردن افراد داخل آسانسور، آتش سوزی یک خانه یا حوادث مشابه تمامی تجهیزات را برای خدمت رسانی به مردم در اختیار می گیریم و در این راه تمام توان خود را به کار می بریم و به این واسطه عذاب وجدان هم نداریم.

از خاطراتتان در این حرفه بگویید:

هرروز و هرباری که به یک ماموریت اعزام می شویم و جان هموطنان را نجات می دهیم و اینکه از پیش آمدن حوادثی دیگر پیشگیری می کنیم بسیار احساس خرسندی می کنیم که در این حرفه هستیم و می توانیم به مردم خدمت کنیم و حس کمک به هم نوع در ما تقویت می شود. حتی بارها شده که در مرخصی هم بودیم اما به دلیل شرایط اضطراری به سازمان بازگشتیم. یا زمانیکه در حال خواندن نماز بودیم ماموریت پیش آمده چون جان مردم را بسیار مهمتر می دانستیم عبادت را رها کرده وتا در خدمت خلق باشیم و مردم هم اظهار لطف دارند و از نیروها تشکر می کنند. ما در هر رسته و هر سمتی باشیم از اپراتور تا نجاتگر همه آتشنشانیم و در راستای مسئولیتی که داریم ارایه خدمت می کنیم. و خاطره دیگر اینکه یکبار منزل خودم دچار آتش سوزی شد که با تماس همسرم با سازمان به  منزل رفتیم و آتش را امحا کردیم.

خواسته شما از مردم چیست:

از مردم بزرگوار می خواهم که با آتشنشانان همکاری کنند. بعضی اوقات ادرس های غلط عمدا یا سهوا که به ما داده می شود زمانی را سپری کرده تا به محل مورد نظر برسیم اما می بینیم که آدرس غلط داده شده و در این زمان می شد جان افرادی دیگر را نجات داد. از مردم می خواهم که آدرس محل حادثه را دقیق و درست در اختیار ما قرار دهند و اینکه زمانیکه به محل مورد نظر می رسیم از تجمع اطراف محل حادثه خودداری کنند چرا که امکان حوادث تبعی وجود دارد پس همکاری با ما بهترین کاریست که مردم می توانند در جهت کمک به ما و خود انجام دهند. مهمترین چیزی که به مردم می خواهم بگویم این است که هرکسی ضریب ایمنی خود را در برابر حوادث بالا ببرد و جان و مال خود را با پیشگیری از بروز حوادث ایمن کند.

در پایان آتشنشان را در یک جمله تعریف کنید:

آتشنشان یعنی جستجوگر زندگی میان دود و آتش و آوار

از وقتی که برای گفتگو با اینجانب گذاشتید سپاسگزارم و امیدوارم همواره سالم و موفق باشید.

 

 

 

خبرنگار دانش روز: گلاویژ اصحابی

 

 

 

 

 

 

یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۰
کد خبر : 63263
بازدیدها: 584

پاسخی بگذارید »