چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

˝من مادر هستم˝ سر و صدا زیاد دارد؛ فیلم معمولی است/جیرانی حق دارد فیلمش دیده شود

danesheroz دی ۱۰, ۱۳۹۱ ۰

«من مادر هستم» فریدون جیرانی نیز بعد از اکران، حواشی زیادی را به همراه داشت تا جایی که عده ای برای اعتراض به این فیلم در مقابل وزارت ارشاد تجمع کردند. در سال های اخیر خالی ماندن صندلی سالن های سینما عده ای را بر آن داشت تا از ترفندهایی برای جذب مخاطب استفاده کنند، [&hellip

«من مادر هستم» فریدون جیرانی نیز بعد از اکران، حواشی زیادی را به همراه داشت تا جایی که عده ای برای اعتراض به این فیلم در مقابل وزارت ارشاد تجمع کردند.

در سال های اخیر خالی ماندن صندلی سالن های سینما عده ای را بر آن داشت تا از ترفندهایی برای جذب مخاطب استفاده کنند، عنوان هایی نظیر اینکه این فیلم سال ها مجوز نگرفته و یا مانند گشت ارشاد و زندگی خصوصی موضوعی خاص دارد روش هایی بود تا صندلی سالن های نمایش پُر شود.

«من مادر هستم» فریدون جیرانی نیز بعد از اکران، حواشی زیادی را به همراه داشت تا جایی که عده ای برای اعتراض به این فیلم در مقابل وزارت ارشاد تجمع کردند. این اتفاقات باعث شد به نظر برسد شاید همین حواشی های فیلم جیرانی تعداد بینندگانش را از آنچه تصور می کند بیشتر کرد و شاید هم ترفند جذب مخاطب به کار گرفته شد.

در این خصوص با علی رضا قاسم خان تهیه کننده و منتقد سینما به گفت و گو نشستیم:

* آقای قاسم خان نظر شما در خصوص فیلم جیرانی و حواشی آن چه بود؟

جیرانی رویکردی اجتماعی از جامعه ایران را در من مادر هستم به تصویر کشیده است، این تصویر سال های دور این اجتماع نیست بلکه برای همین ایران امروز با جوانان و پدر و مادرهای این زمان است، در این فیلم پدر و مادر وکیلی که خود برطرف کننده مشکلات هستند با دختر خود دچار مشکل می شوند، این فیلم نشان می دهد پدر و مادرهای تحصیل کرده جامعه ما که مشکلات مردم را حل می کنند خود در منجحلاب گرفتاری ها دست و پا می زنند.

* آیا پیام فیلم در خصوص همین جامعه است؟

پیام فیلم در چندین صحنه از خلال شخصیت ها و روایت های فیلم مشخص و آشکار می شود مانند آنجایی که فرهاد اصلانی در مقام وکیل دخترش در محضر دادگاه می ایستد و از اشتباه نسل گذشته در خصوص نسل جدید می گوید و شاید مخاطب دادگاه اصلانی کل ملت ایران هستند که بدانند سرنوشت نسل کنونی در گرو اشتباهات نسل گذشته است و شاید حرف پانته آ بهرام «۴۰ روز است در این اوضاع هستم» که همان عدد ۴۰ نشان از تغییر ظاهری دارد که در فیلم این دگرگیسی ۲۰ سال است.

* این همه حواشی برای فیلم لازم بود؟

من مادر هستم سر و صدا زیاد دارد خیلی معمولی تر از این حرف ها است نه خیلی فراتر و نه خیلی پایین تر ولی توجه برانگیز است. جیرانی با ساختن فیلم های اجتماعی هوش خود را به مخاطب ثابت کرده و این فیلمش بخشی از جامعه امروز ایران بود. این فیلم دارای لایه هایی پنهانی، قصه ها و روایت هایی بود که از زاویه جیرانی برای ما بازگو شده بود و به نظر من اصلی ترین پیام فیلم این است که همه آدمها قصه دارند.

*قاسم خان: جیرانی به عنوان یک فیلمساز حق دارد که فیلمش دیده شود

* فیلم های قرمز و پارک وی با پایانی غم انگیز بخشی از کارنامه جیرانی را می سازند که در من مادر هستم نیز تکرار شده بود.

فیلم عبوس است و اصلاً نمی خواهد به ما امید بدهد، موسیقی غم انگیز فیلم و متلاشی شدن خانواده نشان از تلخی و غم فیلم دارد ولی به هر حال این زاویه دید جیرانی است و قابل احترام. جیرانی به عنوان یک فیلمساز حق دارد که فیلمش دیده شود و اینکه برخی معتقدند غم انگیز است بیایند و شاد بسازند ولی دید دیگران را نمی شود تغییر داد. جیرانی یک وضعیت اجتماعی را مورد توجه قرار داده و به بیننده می گوید بیا با من نگاه کن.

*قاسم خان: معترضین به چه چیز اعتراض داشتند/از اول اجازه ساخت داده نمی شد/حاشیه ها بر متن غلبه کرد

* فیلم جیرانی به این همه حواشی می ارزید؟

بعد از دیدن فیلم متوجه نشدم معترضین به چه چیز اعتراض کردند؟ اگر اعتراضشان به شرابخواری بود که در این فیلم نشان داد عاقبت این کار نابودی است و مگر دفعه اولی است در فیلم های ما این نوع نوشیدنی ها نمایش داده می شود؟ این اعتراضات موجب می شود فیلم جیرانی از متن به حاشیه برود و نتواند درست نقد شود. اگر این فیلم مشکل داشت از ابتدا نباید اجازه ساخت داده می شد.

* شاید این ترفندی بود برای جذب مخاطب؟

به هر حال این فضا اجازه نقد خوب را به منتقد نمی دهد و اعتراض خیابانی فضا را برای نقد خوب می گیرد فیلم را از نقد منصفانه دور می کند و اگر هم ترفند و یا روشی برای پُر کردن صندلی ها باشد نکات ارزشمند این فیلم اجتماعی و خانوادگی را می گیرد. جیرانی به خطاکاری انسان ها و روابط خانوادگی توجه کرده و نباید اعتراضی در برداشته باشد. آیا مخاطب از فیلمساز پاسخ می خواهد؟ صدای موضوع فیلم جیرانی باید از جامعه شنیده شود و دستور زبان جیرانی مورد بررسی قرار بگیرد.

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۶
کد خبر : 2229
بازدیدها: 408

پاسخی بگذارید »