پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ˈرسواییˈ در هفت نقد شد

sheida92 اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
ˈرسواییˈ در هفت نقد شد

تهران – فیلم سینمایی ˈرسواییˈ با حضور مسعود ده نمکی کارگردان این اثر و حجت الاسلام فریمان مجد کارشناس امور دینی نقد وبررسی شد

به گزارش ایرنا، مجد جمعه شب در برنامه تلویزیونی هفت، انتقاداتی را درباره شخصیت ˈحاج یوسفˈ روحانی به تصویرکشیده شده در فیلم ˈرسواییˈ به ده نمکی وارد کرد.

وی افزود: ˈحاج یوسفˈ فیلم ˈرسواییˈ در شب کار می کند، غیب گویی می کند و از هدایای منبر و مراسم اهل بیت(ع) استفاده نمی کند.

این روحانی توضیح داد: شاید ˈحاج یوسفˈ برای کشتن غرور خود کارگری کند اما این روند بصورت شغل ˈحاج یوسفˈ در ˈرسواییˈ دیده می شود که این مهم مشکل دارد.

مجد ادامه داد: روحانی که در ˈرسواییˈ به تصویر کشیده شده ما به ازای بیرونی نداشته و بسیاری از روحانیون را نیز نفی می کند.

ده نمکی در پاسخ به این نقد گفت: روحانیت آمده که مانند ˈحاج یوسفˈ باشد و آنچه از آن به عنوان غیب گویی یاد شده به نوعی کرامت است که بارها در سخنرانی های مختلف درباره این خصیصه علما و روحانیون متعدد صحبت شده است.

وی ادامه داد: مردم با روحانی همچون ˈحاج یوسفˈ زندگی می کنند و اگر یک روحانی در جایی مورد اقبال نیست از شاخص های اصلی فاصله گرفته است.

کارگردان ˈرسواییˈ توضیح داد: کارکردن شبانه برای یک روحانی آنهم کارگری زشت نیست و روحانی نیز باید به نوعی امرار معاش کند.

ده نمکی همچنین افزود: ˈحاج یوسفˈ در این فیلم به کفش قرمز و دختر بدنام امتحال نمی شود؛ در عین حال ما قصه شیخ صنعان و یا سید قوام را طرح نکردیم.

مجد در این باره یادآور شد: بحث ما کارگری نیست، الگو سازی مهم است؛ مردم با دیدن فیلم ˈرسواییˈ تصور می کنند که ملاک روحانی خوب ˈحاج یوسفˈ است و دیگر روحانیونی که این ویژگی را ندارند اساسا ارزشی ندارند.

ده نمکی در این باره ادامه داد: پای منبر بسیاری از روحانیون صدها نفر می نشینند و برخی روحانیون نیز پامنبری اندکی دارند؛ ˈحاج یوسفˈ نشان داد روحانیون هم درجه بندی دارند.

مجد همچنین مردمی که در فیلم ˈرسواییˈ به تصویر کشیده شده اند را بی هویت دانست و گفت، اراده ای در تصمیم گیری آنان دیده نمی شود.

وی همچنین تاکید کرد که ده نمکی روحانیون را نمی شناسد.

ده نمکی در این باره یادآور شد: اگر این مردم هویت ندارند چرا مخاطبان با آنان همذات پنداری کرده و از ˈرسواییˈ استقبال می کنند؟

وی از این روحانی درخواست کرد که نگاه صنفی به روحانی ˈرسواییˈ نگاه نکند و یادآور شد که ۹۰ درصد از ۴۰۰ ائمه جمعه کشور ˈرسواییˈ را پسندیدند.

مجد در این باره گفت که ائمه جمعت تنها نمایندگان روحانیون و طلبه ها در کشور نیستند.

حسین معززی نیا منتقد سینما نیز در این باره گفت: بسیاری از آثار سینمایی به رغم توهین کننده بودنشان با استقبال مخاطبان روبرو می شود از این رو استقبال مخاطبان ملاک نیست.

وی همچنین تاکید کرد: این نوع پاسخگویی ده نمکی در نهایت نتیجه ای ندارد و با جدل به جایی نمی رسیم.

در مسابقه پیامکی برنامه تلویزیونی هفت، ۳۸ درصد مردم اعلام کردند که شاخص فیلم ˈرسواییˈ نقد تظاهر است و ۳۱ درصد نیز گزینه هیچکدام را انتخاب کردند که این موضوع با واکنش ده نمکی روبرو شد.

وی با زیر سووال بردن رای ۳۱ درصدی مخاطبان به گزینه هیچکدام یادآور شد: نظر مردم را من می دانم.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۵
کد خبر : 16471
بازدیدها: 187

پاسخی بگذارید »